eastmodels.sk
eastmodels.sk

Mosonshow 2025, Mosonmagyaróvár (HU)

25.04.2025
#

Nasledujúca udalosť

Mosonshow 2025, Mosonmagyaróvár (HU)

25.04.2025

Modelárska lupa rýchlo a lacno

Pridaný 06.04.2016 | autor Marek Čech

S pribúdajúcim vekom začal aj mne slabnúť zrak, preto som hľadal pomôcku, ktorá by mi umožnila podrobne vidieť detaily plastikových modelov, ktoré po večeroch „patlám“. Hlavnými kritériami pri výbere boli „hands free“ (teda obe ruky voľné), primerané zväčšenie a pohyblivosť, resp. variabilita naklonenia lupy.

Internet mi ponúkol viacero typov modelárskych lúp s osvetlením aj bez neho, s rôznymi stojanmi či obyčajných ručných, prípadne rôzne náhlavné súpravy so zväčšovacími šošovkami. Ani jeden z týchto modelov ma neoslovil. Príčinou bola buď nekresťansky vysoká cena, negatívne referencie v internetových diskusiách, či na prvý pohľad pofidérna (väčšinou čínska) úroveň spracovania.

Preto som sa rozhodol zhotoviť si modelársku lupu sám. Náklady na výrobu sa vyšplhali na sumu cca 25,-Eur (lampa-14,99 Eur, lupa cca 10,-Eur, skrutky, matice a podložky sú zo zásob domácej dielne), ktorá v porovnaní s podobnými továrenskými výrobkami dosahuje cca 1/3 ich ceny . Výrobu takejto lupy zvládne, podľa môjho názoru, každý trochu zručný modelár. Pomôcky, ktoré som pri výrobe potreboval boli elektrická vŕtačka, vrták, skrutkovač a kombinované kliešte (kombinačky).

Ako základ pohyblivej lupy som použil jednu z najlacnejších pantografových lámp na trhu značky Swift, ktorú som kúpil v OBI za 14,99 Eur. Samozrejme, že je možné použiť akúkoľvek inú lampu obdobnej konštrukcie, táto však jednak patrí medzi najlacnejšie, ale má aj veľkú výhodu v podobe úchytu tienidla, ktorý sa dá veľmi ľahko upraviť na prichytenie lupy. 

Lampa sa dodáva s voľne uloženým tienidlom, takže odpadá potreba jeho demontáže. Demontovať však treba kryt, v ktorom je upevnená objímka žiarovky. Prvým krokom bolo preto vyskrutkovanie dvoch skrutiek, pridržiavajúcich keramickú objímku žiarovky a zároveň aj jej plechový kryt. Následne som preštikol kombinovanými kliešťami elektrický kábel vedúci od objímky a vytiahol ho z konštrukcie lampy. Kombinačkami som potom ohol do rovnej polohy držiak poloblúkovitého tvaru, na ktorom bude pripevnená samotná lupa. Potom už len stačilo vyvŕtať do rúčky filatelistickej lupy dve diery v rovnakom rozstupe ako sú na držiaku a pomocou dvoch skrutiek, podložiek a matíc pripevniť lupu k držiaku.

Takto zostrojená lupa je pohyblivá vo všetkých osách, dá sa zdvihnúť do výšky očí, alebo sklopiť tesne nad pracovný stôl.  V základni lampy sú diery už predvŕtané z výroby a tak som ju pre zlepšenie stability priskrutkoval štyrmi vrutmi do dreva o pracovný stôl. 

Ešte snáď pár slov k lupe. Na trhu je veľké množstvo rôznych druhov lúp, oplatí sa však priplatiť za kvalitu. V prvom rade je pre modelára pacujúceho s plastikom dôležité, aby šošovka lupy bola zo skla, nie z plastu. Dôvodom je jemný prach vznikajúci pri brúsení plastu, ktorý je vďaka statickej elektrine vznikajúcej pri čistení šošovky handričkou, priťahovaný k šošovke z plastu. Pri sklenej šošovke tento problém nevzniká. Taktiež odporúčam kúpiť lupu čo možno najväčšieho priemeru, pretože to umožní dívať sa na opracúvanú časť modelu cez lupu oboma očami. Dôležitá je aj šírka rukoväte, keďže ju potrebujeme prevŕtať a pevne priskrutkovať k držiaku. Čo sa týka zväčšenia lupy, keďže robím prevažne techniku v mierke 1/35, postačuje mne osobne zväčšenie 2,5 x.

A ešte niekoľko pohľadov na lupu v „plnom pracovnom nasadení“

 

návrat hore